Girls Day - Škoda Auto

Vendula Lavičková, studentka Smíchovské střední průmyslové školy

Ve čtvrtek 26. dubna od 9:00 do 14:00 jsme byly pozvány na akci Girls Day ve firmě Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Sešly jsme se na Černém Mostě a po dlouhé cestě jsme vystoupily u Lean Centra, kde na nás čekaly praktikantky a stážistky.

Dozvěděly jsme se, že v Lean Centru se zaškolují noví zaměstnanci firmy Škoda Auto, kteří jsou poté zapojeni do závodu. A to i manažeři a lidé v kancelářích. Dopoledne jsme si vyzkoušely, jak fungují vrtačky, rozpoznávaly jsme různé kapaliny jako např. benzín, chladící kapalina nebo kapalina do odstřikovačů. Dalším stanovištěm byla celková kvalita vozu a zefektivnění naší práce.

Po obědě jsme se rozdělily na dvě skupiny a šly se podívat do svařovny a na montáž Fábií, což byla asi nejzajímavější část z celé exkurze. Nakonec jsme nasedly s dárkovými předměty do autobusu a vrátily se zpět do Prahy. Akce se mi velmi líbila a doufám, že příští rok se uskuteční znovu.

ŠKODA AUTO a.s. Mladá Boleslav

Girls Day - Škoda Auto_Lean_Centrum.jpg

Kateřina Landauerová, studentka Smíchovské střední průmyslové školy

Akce Girls Day se pořádala v Mladé Boleslavi dne 26. dubna 2018. Sraz jsme měly na autobusovém nádraží Černý Most v Praze, kde na nás už čekal odvoz. S naším spolkem jely i studentky jiných středních technických škol z Prahy, ale účastnily se i dívky z gymnázií. Po hodinové cestě jsme dorazily na místo. Byl to obrovský areál. Areál, kde měli i vlastní hromadnou dopravu v podobě autobusů.

Jako první nás čekala prezentace, kde nám organizátorky vyprávěly o své dosavadní kariéře ve firmě Škoda Auto a o různých možnostech nabídky práce. Dozvěděly jsme se spoustu zajímavostí, třeba to, že nový automobil vyjede z linky každých padesát pět vteřin. Naučily jsme se poznávat různé kapaliny do automobilů, sedly jsme si za volant nebo jsme točením ruční kliky zkoušely rozsvítit žárovku.

Byl čas oběda, a tak jsem se přesunuly do jídelny. Musím říci, že to byla nejlepší jídelna, ve které jsem kdy byla. Mohly jsme vybrat až z šesti různých jídel - hranolky, pizza, saláty, zákusky... No prostě paráda.

Po obědě jsme se přesunuly přímo k linkám, kde se automobily skládají. Dostaly jsme sluchátka, abychom se vůbec v tak hlučném prostoru slyšely. Bylo zajímavé vidět samotné kostry aut jezdící nám nad hlavami a zaměstnance skládající jednotlivé součástky aut dohromady.

Zpátky do Prahy nás odvezly vlastním autobusem „Škoda“. Byl to skvělý zážitek vidět na vlastní oči, jak se vlastně automobil vyrábí.

Laura Aurora Boudová, studentka Smíchovské střední průmyslové školy

V čtvrtek 26. dubna 2018 jsme s holkami vyrazily na výlet do Mladé Boleslavi, podívat se do firmy Škoda Auto v rámci akce Girls Day 2018. Ráno nás vyzvedl jejich firemní autobus na Černém Mostě a za doprovodu milých slečen ze Škodovky jsme za nedlouho byly v cíli naší cesty. Areál byl skutečně obrovský, až tak obrovský, že museli zřídit vnitropodnikovou dopravu. Na začátku jsme si vyslechly několik prezentací od slečen, které ve firmě pracují, dostaly jsme doporučení a rady, jak vzít život a příležitosti do vlastních rukou, a nakonec jsme se vydaly na to, na co jsme všechny čekaly: prohlídku závodu. Ta započala výkladem o základních prvcích ideologiích společnosti, ergonomii, efektivitě a bezpečnosti práce na jednotlivých stanovištích. Nakonec jsme navštívily výrobní linku. Všechno musí fungovat jako hodinky, i když to na první pohled vypadá jako velké mraveniště, každý ví, co má dělat. Bylo to skvělé, poučné a užily jsme si i legraci, když jsme s křikem utíkaly před jiskrami od sváření, jen proto, aby nám nechytly vlasy. V poledne nás pozvaly na oběd do firemní jídelny a bylo opravdu z čeho vybírat. Nespočet hlavních jídel, zákusků a nápojů, mezinárodní i česká kuchyně. Auto jsme sice žádná z nás nedostala, ale odnesly jsme si zážitky, poznatky a novou kariérní inspiraci.